Türkiye Konut Fiyat Artışında Dünya Birincisi Oldu

11 Temmuz 2016
Konut Fiyat Artışı

      İngiliz Knight Frank araştırma şirketinin verilerine göre yüzde 15,3 ile dünyada konut fiyatlarının en çok arttığı ülke olarak Türkiye birinci sırada bulunuyor.
     
      55 ülkeyi kapsayan araştırma raporunda Türkiye'yi; İsveç, Yeni Zellanda ve Litvanya takip ediyor. Küresel konut fiyatlarının endeksinin yer aldığı tabloda Türkiye'nin birinci sırada yer almasını özellikle Ortadoğu bölgesindeki hareketlenmelere bağlıyor. Ortadoğu'daki yatırımcıların ülkemize ilgi duyması ve yeniden şekillenmeye başlayan dünya düzeninde Türkiye'nin doğu-batı arasında güçlü bağlarla köprü oluşturması ise en güçlü sebep olarak gösteriliyor. 2016'da konut fiyatlarındaki genel artışların petrol, dolar ve Çin ekonomisinin gerilemesi sebebiyle az olacağı düşünülerek bu kriter de rapora eklenmiş
     
      ARSA STOKU AZALDIKÇA FİYATLAR ARTIYOR
     
      Konut fiyatlarındaki yüksek artışa rağmen konut alım hızının da artan ivmeye sahip olmasını İstanbul İnşaatçılar Derneği Başkanı Nazmi Durbakayım, sektörün ham maddesi olan arsa stokunun giderek azalmasıyla değerlendiriyor. Nazmi Durbakayım, yeteri kadar arsanın olmaması nedeniyle devreye giren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Emlak GYO dolayısıyla TOKİ'den devraldığı potansiyel arazileri özel sektöre ihale ederek arz tarafını kuvvetlendirmeye çalıştığını ifade etti. Emlak Konut'un çıktığı ihalelere müteahhitlerden gelen yoğun talebin önemini vurgulayan Nazmi Durbakayım, artan satışlarda ilk kez konut almak isteyenlerin talebinin en fazla yüzde 20 seviyesini geçmediğini belirtti. Artan konut fiyatlarını yatırımcıların devam eden talepleriyle de ilişkilendiren Nazmi Durbakayım, mütekabiliyet yasası ve devlet tarafından yerli müteahhitlere sağlanan teşviklerin konutlardaki yabancı yatırımcıyı heyecanlandırdığını ve yabancıya yapılan konut satışlarının ihracat kapsamında değerlendirilmesinin en önemli gelişmeler olarak sayılacağını söyledi.
     
      YASAL DÜZENLEMELER FİYAT ARTIŞINA ZEMİN OLUŞTURDU
     
      Artan satışların Türk tüketicisinin gayrimenkulü güvenli yatırım olarak görmesiyle ilişkilendiren İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, yasal düzenlemelerin bu duruma zemin oluşturduğunu kaydediyor. KDV değişikliği ve özellikle Kentsel Dönüşüm Yasası'nın etkisi üzerine duran Turgay Tanes, konut faiz oranlarının da düşmesiyle hareketlenmenin arttığını söylüyor. Gayrimenkulü yatırımla bir düşünen Turgay Tanes, Türkiye'nin yeniliklere açık bir yatırım ortamına sahip olması ve yatırımın karşılığının en iyi alınabildiği ülkelerden biri olduğunu dile getiriyor. Saydığı sebeplerin gayrimenkuldeki artışa büyük etkisi olduğunu sözlerine ekleyen Turgay Tanes, Türkiye'nin yabancı yatırımcının radarında olmasını sağladığını açıklıyor. Turgay Tanes, son dönemlerde Türkiye'ye yönelik en yüksek alımın Körfez ülkelerinden geldiğini ve Türkiye'de gayrimenkule yatırım yapanların uzun vadede kazançlı çıkacağını doğruluyor.