Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

13 Şubat 2016
Tapu işlemleri nasıl yapılır

      Tapu işlemi için nasıl randevu alınır?
     
      Tapu işlemini kolaylaştırmak için internet üzerinden randevu alma sistemi başlamıştır. Online randevu, işleminizin çabuk ve rahat tamamlanması konusunda size kolaylık sağlayan bir uygulamadır. Randevuyu almak için TC Kimlik numaranız ve Tapu Senedi bilgileriniz gerekmektedir. Randevuyu aldığınız saatten en az 15 dakika önce başvurunuzu yapmalısınız eğer gecikirseniz randevunuz iptal edilebilmektedir. Gerçek ya da tüzel kişiler aynı gün için sadece bir randevu alabilir.
     
      Tapu hazırlamak için gereken belgeler nelerdir?
     
      Satıcı için;
     
      Tapu aslı yada fotokopisi
      Nüfus cüzdan fotokopisi ya da Pasaport
      1 adet fotoğraf.
     
      Alıcı için;
     
      Nüfus cüzdanının fotokopisi ya da Pasaportu
      Zorunlu Deprem Sigortası Poliçesi
      2 adet fotoğraf.
     
      Tapu işlemleri nasıl yapılır?
     
      Başvurunuz evraklarınız kabul edildikten sonra size verilecek olan başvuru istem belgesini, işleminiz bitene kadar saklayınız.
      Başvuru istem belgesinin sağ üst köşesindeki başvuru numarasına dikkat ediniz. İşleminizin her aşamasını bu numara ile takip edebilirsiniz.
      Sizin işleminiz için sıra geldiğinde size belirtilen banka şubesine gidip tapu harçlarını yatırmalısınız. Bu işlem tamamlandıktan sonra tapuda kimlik asılları ve tapu harç dekontları ile hazırlamalısınız.
     
      Tapu harç dekontlarını ilgili memura verdikten sonra, imzaya çağırılacaksınız.
      İmzaya çağırıldıktan sonra tapu yetkilisi size haklarınız ve işlemler ile ilgili bilgi verir. Genelde satan kişiye sattığı gayrimenkul için ödemeyi alıp almadığı sorusuna olumlu yanıt alındıktan sonra tapu kayıtları imzalanır.
      Tapu belgesi memur tarafından hazırlanıp Tapu Müdürüne imzalatıldıktan sonra tapu yeni sahibine verilir.
      Tapuda işlem yapacak kişi okuma-yazma bilmiyorsa, "tanık bulundurma zorunluluğu" vardır. Kişinin okuma-yazma bilinmediğinin tespiti, tapu sicil müdürü tarafından yapılmaktadır.
     
      İşlem yaptıran kişinin sağır, kör veya dilsiz olması durumunda da tapu işlemi "iki tanık" huzurunda yapılır. Tapu işlemi yaptıran kişinin kör, sağır veya dilsiz olduğunun tespiti de tapu sicil müdürü tarafından yapılır.
     
      Konutların tapu değeri nasıl belirlenir?
     
      Gayrimenkullerin tapu harcına esas olan değeri, normal alım-satım değeridir. Ancak tapu değerinin emlak vergisi değerinden düşük olmaması gerekli. Tapu değeri üzerinden tapu harcı hesaplanır. Tapu harcını "hem alıcı hem de satıcı" öder. Eğer tapu değeri düşük gösterilirse, gerçek alım bedeli ile gösterilen değer arasındaki farka "vergi ziyaı cezası" uygulanır.
     
      KAYNAK: Nasıl Kolay