Gayrimenkul Sektöründe Dengeler Değişiyor

27 Mayıs 2016
Gayrimenkul Sektörü

      Yeni Konut Fiyat Endeksi, geçtiğimiz ay bir önceki aya göre yüzde 0.12 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.53 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 69.90 oranında değer artışı gözlemlendi.
     
      EN ÇOK 1+1'LER DEĞERLENDİ
     
      Yeni Konut Fiyat Endeksi Nisan ayında bir önceki aya göre, 1+1 dairelerde yüzde yüzde 0.36, 2+1 dairelerde yüzde 0.17, 4+1 dairelerde yüzde 0.33 oranında arttı. 3+1 konut tipinde ise yüzde 0.12 oranında azaldı.
     
      ASYA PRİMDE AVRUPA'YI GEÇTİ
     
      Yeni Konut Fiyat Endeksi Nisan ayında bir önceki aya göre, İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.23 oranında; İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.42 oranında arttı. Sözcü'nün haberine göre, endeksin başlangıç dönemine göre ise, Asya yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 8.8 puan yükseldi.
     
      SENET VE KREDİ KULLANIMI EŞİT
     
      Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde, geçen ay peşinat kullanım oranı yüzde 32, banka kredisi kullanım oranı yüzde 34 ve senet kullanım oranı yüzde 34 olarak belirlendi.
     
      VATANDAŞ KDV'DEN KAÇIYOR
     
      Nisan ayında markalı projeler kapsamındaki konutların yüzde 96.9 oranlık kısmı Yüzde 1 KDV oranı üzerinden, yüzde 3.1 oranlık kısmı ise yüzde 18 KDV oranı üzerinden satış yapıldı.
     
      DÖRT DAİREDEN BİRİ YABANCIYA
     
      Nisan ayında markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 23'lük kısmı yabancı yatırımcılara gerçekleşti. Yabancılarının ağırlıklı olarak 1+1 konut tipleri ile ortalama 130 metrekare büyüklüğe sahip konutları tercih ettiği belirlendi.