5 Büyük İlde Metrekare Birim Fiyatları Ne Kadar ?

13 Şubat 2016
metrekare birim fiyatı

      Türkiye’nin en büyük 5 ilinde metrekare birim fiyatları ne kadar oldu ? İşte İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa‘da metrekare fiyatları.
     
      Türkiye genelinde yıllık fiyat artışı yüzde 20’yi bulurken, satılık konutların metrekare satış fiyatı ortalama 2 bin 459 lira olarak yansıdı. Kiralık konutların ortalama metrekare fiyatının 16 lira ortalamasında olduğu Türkiye’de amortisman süresi ise 13 yıl ortalamasında.
     
      İSTANBUL
     
      Ortalama metrekare fiyatı : 3.191 lira
      Satılık yıllık artış : Yüzde 23 Kiralık
      yıllık artış : Yüzde 25
     
      İstanbul’da konut fiyatlarında artış sürüyor. İstanbul’da, satılık konutlarda metrekare ortalaması 3.191 liraya kadar çıktı. Kiralık evlerin metrekare ortalaması ise 20 lirayı buldu. Amortisman süresinin 13 yıl ortalamasında olduğu İstanbul’da son bir ayda fiyatı en çok artan ilçe Arnavutköy. İlçede metrekare fiyatları yüzde 7,1 artarken, ikinci sırayı yüzde 5 artışla Başakşehir aldı. Üçüncü sırada ise yüzde 4,2 artışla Küçükçekmece var.
     
      ANKARA
     
      Ortalama metrekare fiyatı : 1.500
      Satılık yıllık artış : Yüzde 15
      Kiralık yıllık artış : Yüzde 16
     
      Ankara’da satılık konutların metrekare ortalama fiyatı bir yılda yüzde 15 oranında artış gösterdi. Satılık metrekare fiyat ortalamasının 1.500 lira olduğu Ankara’da, kiralık evlerde ise ortalama fiyat 8 lira. Amortisman süresinin 16 yıl olduğu ilde değeri en çok artan ilçeler sıralamasında ilk sırada Gölbaşı var. İlçede satılık konut fiyatları son bir ayda yüzde 4,4, ikinci sıradaki Pursaklar’da yüzde 3,2 yükseldi. Üçüncü sırada yer alan Etimesgut’ta ise son bir aylık artış yüzde 2,7 ortalamasında.
     
      İZMİR
     
      Ortalama metrekare fiyatı : 1.808 lira
      Satılık yıllık artış : Yüzde 12
      Kiralık yıllık artış : Yüzde 11
     
      İzmir’de bulunan satılık konutların metrekare ortalama fiyatı bir yılda yüzde 12 artarak 1.808 liraya ulaştı. Kiralık konutlarda ortalama fiyat ise yüzde 11 arttı ve metrekaresi 8 liraya ulaştı. İlde amortisman süresi ise 18 yıl olarak göze çarpıyor. İzmir’in son bir ayda en çok değerlenen ilçeleri arasında ilk sırayı yüzde 5,8 artışla Foça alıyor. Balçova’da ise artış yüzde 5,6 olarak dikkat çekiyor. Üçüncü sırada ise yüzde 4,6 artışla Menderes var.
     
      ANTALYA
     
      Ortalama metrekare fiyatı : 1.435 lira
      Satılık yıllık artış : Yüzde 23
      Kiralık yıllık artış : Yüzde 25
     
      Antalya’da son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 23 arttı ve metrekaresi 1435 lira oldu. Kiralık konutlara bakıldığında artış yüzde 25, metrekare ortalama fiyat ise 8 lira. Amortisman süresinin 15 yıl olarak belirlendiği Antalya’da fiyatı son bir ayda artan ilçeler sıralamasında, Alanya yüzde 2,2 ile ilk sırada yer alıyor. İkinci sıradaki Kepez’de ise fiyatlar yüzde 1,2, üçüncü sıradaki Döşemealtı’nda yüzde 0,9 artış gösterdi.
     
      BURSA
     
      Ortalama metrekare fiyatı : 1182 lira
      Satılık yıllık artış : Yüzde 6
      Kiralık yıllık artış : Yüzde 12
     
      Bursa’da satılık konutların metrekare ortalama fiyatı 1.182 lira. Son bir yıllık yükseliş yüzde 6 ortalamasında. Kiralık konutlara bakıldığında ise bir yıllık artış yüzde 12. Kiralık evlerin metrekare ortalaması 6 lira civarında. Amortisman süresinin 16 yıl olduğu Bursa’da fiyatı artan ilçeler sıralamasında son bir aylık veriler göz önüne alındığında ilk sırada yüzde 2,3 artışla Nilüfer, ikinci sırada yüzde 0,6 artışla Osmangazi var.
     
      KAYNAK : Yeni Emlak